Хърватската столица Загреб се тресе вече повече от седмица. Десетки вторични земетресения бяха регистрирани след първите трусове с магнитуд над 5 по Рихтер. 

Има разрушения от земетресенията в Загреб! Рухна кула на катедрала ВИДЕО+СНИМКИ

Какво би причинило едно по-силно земетресение в един от най-сеизмичните райони на България - този на Пловдив?

Един земен трус от около 5,5 по Рихтер би могъл да ликвидира половината от опасните сгради в Пловдив, прогнозира арх. Илко Николов, председател на пловдивското дружество на Съюза на архитектите в България. 

В интервю преди повече от година Николов обясни, че регистърът на общината за опасните сгради не е актуален, а тази система трябва да се подновява ежедневно.

Той е категоричен, че превенцията е единственият начин институциите да гарантират сигурност и някакъв контрол над процесите, свързани с укрепването на сградите. Според него е факт, че институцията НИНКН (Национален институт за недвижимото културно наследство) е изключително бавна. Архитектите ежедневно се сблъскват с тази бюрокрация и няма колега, който да каже, че тази институция действа ефективно, посочи тогава Николов.

Какво се промени оттогава?

В началото на годината бе обявено, че до края на 2025 г. сеизмичният риск в страната трябва да бъде картографиран. Това е свързано с изграждането на динамична, постоянно обновяваща се система със специализирана геопространствена информация.

То ще съдейства за определяне на неблагоприятните последици, които могат да бъдат претърпени в резултат на бъдещи земетресения. Оценката е част от превантивните действия за намаляване на загубите при бедствия. Резултатите от анализа, оценката и картографирането на сеизмичния риск ще бъдат включени в нормативни документи, издавани от министъра на регионалното развитие и благоустройството или съвместно с министъра на вътрешните работи. Те ще бъдат ползвани от всички участници в инвестиционния процес. Методиката е разработена от Националния институт по геофизика, геодезия и картография при БАН по възлагане на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Според направената оценка необходимите средства за изпълнение на заложените в нея дейности са 10 млн. лв.

Трус и телефоните спират! Как ще се срещнете със семейството?

„Много е важно в семейството да сме подготвени. Най-важно е да имаме семеен план за действия при бедствена ситуация, да имаме маршрути къде да се събере семейството, всеки от нас да е ориентиран в квартала, където живее или работи, където са по-безопасните места.”, обясни пред Glas.bg Таня Георгиева – директор на БЧК-Пловдив. 

Районът на Пловдив е една от сеизмичните зони в България. Земетресенията са често явление, но експертите казват, че няма повод за притеснение от слабите трусове, защото се освобождава енергия. В Българския червен кръст има специално разработен план за това как трябва да реагират семействата при по-сериозна криза, предизвикана от земетресение.

Строежите на нови сгради са съобразени с изискванията на специалистите, които от своя страна са синхронизирани с европейските кодове и стандарти. При добро изпълнение на строителния план всички сгради са безопасни. 

„Това се отнася включително и за сградите, на които се извършват съществени ремонти, при тези ремонти сградите трябва да бъдат конструктивно обезопасени за най-висока степен на земетръс.”, разказа инж. Златка Хаджийска, която е строителен инженер. 

В случай на земетресение, всеки от нас е нужно да запази спокойствие. 

„Много са важни тези няколко стъпки - да имаме подготвена раница, да имаме копие от документи, да имаме начини за връзка като при такива мащабни бедствени ситуации няма мобилни връзки, няма телефонни връзки, обичайно няма и електричество.”, казва още Таня Георгиева.   

Според статия на американското издание Ню Йорк Таймс, Балканите не са готови за силни трусове. Експертите обаче са категорични, че през годините правилата за строеж на сгради стават все по-строги, за да гарантират сигурността на гражданите при силен трус. 

„Най-високата за България е 9-а степен по Рихтер, трябва да издържат специално за Пловдив сградите в нашия регион.”, обяснява инж. Хаджийска. 

При мащабни и разрушителни бедствия БЧК има подготвени екипи и схема за издирване и събиране на семейства. При необходимост се използват сили и от чужбина.