Началникът на детското отделение в Инфекциозната болница в София доц.д-р Атанас Мангъров, който е принципен противник на строгите противоепидемични мерки и застъпва тезата, че единственият начин да бъде победен вирусът е със стаден имунитет, повдига нова важна тема в навечерието на втората вълна на коронавируса.

Той алармира, че при регистриране на случаи на COVID-19 не се измерва вирусния товар - количество вируси в единица обем кръв (вирусни частици/мл) т. е. това е концентрация, което изменя цялостната клинична картина и води до прекомерно изкриване на падмечинта ситуация, смята медикът.

"Инфектираща доза е количеството вируси, което е необходимо за да се преодолеят защитите на организма и да се предизвика заразяване, т. е. това е абсолютна стойност (прагово ниво). Едното не е функция на другото. Колкото по-малка е инфектиращата доза, толкова по-вирулентен е съответния патоген, т. е. по-лесно причинява заразяване. При Covid 19 не се мери вирусен товар, тъй като се изследва секрет от носоглътката. Свободното използване на подобни понятия е пример за т. нар. наукообразно говорене - звучи научно, но не е. Освен това инфектиращата доза няма отношение към хода на заболяването след заразяване - симптомно или безсимптомно протичане.

Той се определя от взаимодействието между микро- и макро- организма в условията на околната среда. Ако не беше така, нямаше да има нужда от ваксини, просто щяхме да намираме минималното количество от даден инфекциозен причинител, което не предизвиква заболяване, а само имунен отговор и да го вкарваме. За съжаление така не става!", коментира доц. д-р Атанас Мангъров.

Лекари още от началото на падемията повдигат въпроса дали има минимални количества на вируси в кръвта, които биха позволили на човек да се пребори със заболяването, дори без да предаде заразата на най-близките си. Оказва се, че тестовете не са съвършени и измерват наличието и на най-малките частици вируси.