Апелативният специализиран съд остави Маринела Арабаджиева с най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража".

Така магистратите отмениха определението на спецсъда, който беше изменил мярката й в "домашен арест".

Преди седмица, на 18 септември, Специализираният наказателен съд измени в закрито заседание мярката ѝ за неотклонение в "домашен арест".

Причината за решението бе влошеното ѝ здравословно състояние – кръвно, което варирало от високо до много ниско.

Имало дни, в които било 70 на 40, като например 28 август, и също така други дни, в които кръвното й стигало до 190 на 100.

На следващия ден Спецпрокуратура внесе в съда протест срещу това определение. От държавното обвинение мотивираха протеста си с резултатите от последната съдебно-медицинска експертиза за здравословното състояние на Арабаджиева, които сочат, че тя може да пребивава в условията на следствения арест.

Другият мотив е отказът на Арабаджиева да бъде настанена за терапия в Болница "Лозенец", въпреки постановление на наблюдаващия прокурор от юли месец.

В началото на заседанието днес стана ясно, че на път от лечебното заведение на затвора към съда, Арабаджиева се е почувствала отново зле в линейката, с която е била докарана.

Кръвното й паднало 90/60 и пила лекарства. Това разказа медицинска сестра от затворническата болница, която я придружаваше на заседанието. По време на самото дело тя отново й даваше лекарства.

"За мен е голям шок да съм в болницата вързана", каза плачейки бизнесдамата. Обясни защо през август е отказала лечение в Правителствена болница, където е била пратена с разпореждане от прокуратурата. Тя каза, че преди три години е изпаднала в кома заради постоянните промени в кръвното налягане и имала само 20% шанс за оцеляване.

Арабаджиева посочи, че на 24 септември е била със световъртеж и главоболие, които не се повлиявали от медикамендите. На 25-ти септември състоянието й се е подобрило и е била с нормално кръвно налягане.

По повод оплакването й, че докато е била на лечение, е била с белезници закопчана за леглото, съдиите подчертаха че е недопустимо да има нечовешко отношение към задържаните от страна на властите.

"Затруднявам се да коментирам това решение. Съдът пое риск за живота и здравето й. Никъде не се спори, че опасност за живота има. Преди три години Арабаджиева изпаднала в кома и едва е била спасена", коментира извън залата адвокат Ина Лулчева.

Припомняме ви, че съпругата на бизнесмена Ветко Арабаджиев бе екстрадирана от Испания на 30 май. Непосредствено след пристигането ѝ в София, тя бе привлечена към наказателна отговорност, бяха ѝ предявени обвинения. На проведения разпит тя отказа да дава обяснения.

Маринела Арабаджиева е обвинена за участие в организирана престъпна група, създадена с цел извършване на данъчни престъпления (при условията на съучастие и в рамките на продължавано престъпление), както и изпиране на пари.