До дни е един от най-тачените от българите християнски празници – Никулден.

Знаем, на трапезата е задължително да има риба, но как да познаем дали тя е прясна?

Върху повърхността на прясната риба има много тънък слой слуз, посочват от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Ако слузта е обилна, а слоят плътен, това означава, че рибата е престояла по-дълго време.

Люспите на рибата трябва да са блестящи, плътно залепени за тялото. Хрилете трябва да са с розово-червен цвят. Очите трябва да са бистри. При натискане с пръст, вдлъбнатината трябва да изчезне бързо.

БАБХ призовава потребителите да купуват риба от регистрирани обекти, за да не се излагат на риск.

От днес, 1 декември, до 6 декември инспекторите на агенцията ще правят засилени проверки във връзка с предстоящия празник Никулден в обекти за производство и търговия с риба и рибни продукти, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранене, обекти за търговия на дребно, пазари и борси.

Обект на засиления контрол ще бъдат документите за произход и безопасност на рибата, спазването на сроковете и условията на съхранение, правилното етикетиране на продуктите.

При проверките ще се следи също за използването от персонала на лични предпазни средства (маски и ръкавици), наличие на дезинфектанти на местата на продажба и други.

Специално внимание ще се обърне върху продажбата на риба и рибни продукти на нерегламентирани места и от нерегистрирани търговци, за да се гарантира здравето на потребителите и безопасността на храните.

При съмнения за нередности или за безопасността на храната гражданите могат да подават сигнали онлайн през сайта на БАБХ или на телефон 0700 122 99.