Днес, когато се навършват 134 години от обявяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, историкът Стефан Шивачев направи интересен анализ. Според него Пловдив е изостанал в икономическо отношение, след като е отстъпил на София правото да бъде столица. 

Историците твърдят, че Съединението е най-светлото събитие в новата българска история. То е подготвено от българското население в Пловдив.

„Съединението е обявено тук в Пловдив на 6 септември 1881 година като чисто българско дело, всички са искали да живеят в съединено Княжество България и в следващите няколко месеца до 1885 година то е защитено от редица български държавници”, казва директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.

Един от основните въпроси, по които се е спорило по онова време, е дали София е трябвало да става столица на България. Фактите сочат, че след като Пловдив отстъпва първото място на София, Градът под тепетата започва да изостава в икономическо отношение.

„Можем да оценим това събитие само с преклонение пред нашите предци, защото са били наясно, че София ще бъде столица. Те са  жертвали привилегиите на столичното население, за да бъдат българи и да продължи съществуването на обединена България”, казва още Шивачев.

В чест на обединена България в центъра на Пловдив е издигнат паметникът на Съединението, където вечерта на 6 септември са кулминацията на тържествата.

Довечера президентът Румен Радев ще посети Пловдив, където ще участва в честванията по повод 134-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, съобщиха от прессекретариата на президента.

В 20.30 часа държавният глава ще участва в тържествената церемония на площад „Съединение“. В 21.00 часа президентът ще произнесе слово.