Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, зам.-здравният министър Жени Начева и кметът на София Йорданка Фандъкова дават в момента брифинг в Гранитна зала на МС. На него ще стане дума за нови мерки в столицата и допълнителна финансова помощ за медиците.

Държавата се намира в свериозна фаза на епидемията от коронавирус. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов. "Числата са такива, че двуседмичната заболяемост е над 300 на 100 000 души. Съгласно плана, който следваме, при такава заболяемост правим реорганизация на медицинската помощ в страната. Новите мерки, които ще приложим до края на 2020 г., за да обезпечим тази реогранизация, са в размер на 80 млн. лева", добави той. "Те ще бъдат насочени в следните направления: в доболничната помощ - на всеки лекар ще бъдат отпуснати допълнително по 1000 лева", уточни министърът.

"В лечебните заведения ще увеличим капацитета от 10 на 20 процента за поддържане на готовност за легла във всички болници. Знаете, че всички области в страната попадат в т.нар. червена зона със заболяемост над 300 на 100 000 души", каза още министърът. 

Всеки трети тестван у нас е положителен за коронавирус, съобщи проф. Ангелов. 

Ще бъдат разкрити допълнителни ковид-зони - в тях ще работят лекар, сестра и лаборант. В тях ще се провеждат кръвни тестове, ковид-тестове и образно изследване на белите дробове. Това са 3 млн. лв. месечно, разкри здравният министър. 

Отпускат се и допълнителни 50 млн. лв. за центрове, които работят със студенти. Ще бъдат осигурени и средства за правене на антигенни тестове. Те са на стойност 15 млн. лв. Очакваме с новите мерки да помогнем и да укрепим усилията на колегите на първа линия, заяви Ангелов. 

Припомняме, от вчера - 7.11, в София се забранява непълнолетни да посещават моловете без пълнолетен придружител. Екипи на Диагностично - консултативните центрове ще се включват в прегледа на пациенти с по-леки грипоподобни симптоми.

За да бъде облекчена работата на екипите на големите софийски болници, директорите на бившите поликлиники, в рамките на седмица трябва да обособят зони за клинични прегледи на пациенти с грипоподобни симптоми. Екип от лекар, медицинска сестра или лаборант ще извършват прегледи и при нужда ще правят кръвни изследвания и антигенен тест.

Въвежда се и „зелен коридор“ от 8 до 10 часа за пазаруване в хранителните магазини за хора над 65 години. Мярката е разпоредена от Софийския оперативен щаб.

"Всеки ден броят на хоспитализираните се увеличава. Само днес заразените са 1257 в София, от които 141 са за интензивно лечение. Натискът върху болниците се увеличава. Очаквам до края на седмицата да започне включване на първите ДКЦ-та, които са създали нужната COVID зона. Ясно е, че хората трябва да са мотивирани. Затова ще бъдат отоуснати тези допълнителни слредства за тези, които работят в тези зони, както и за осигуряване на безплатни тестове. Надявам се така натъскът върху болниците да бъде намален", заяви Йорданка Фандъкова.

Тя призова отново всички да спазват мерките. "Засилили сме максимално контрола. Все повече хора спазват мерките. Всеки трябва да знае, че от него зависи способността на целия град да се справи с проблема".

„Системата се натоварваше, имаше недоволство в хората. От утре нещата ще бъдат подобрени. Искрено се надявам да се ликвидира въпроса с недостиг на легла. Работя в Спешна помощ от 1994 година. Никога не е имало 500 адреса за нощта и по над 300 за вечерта. За съжаление сме достигнали до такива цифри”, заяви директорът на Спешна помощ д-р Гелев.

Здравният министър подчерта, че е ненужно здрави хора да си правят антигенни тестове. Според него това натоварва системата. За последното денонощие 285 човека са преминали пред фургона за бързи тестове. По данни на изследващите 2/3 са положителни, без да се броят неточните тестове.

„Голяма част от отишлите са без симптоми. Няма смисъл да се правят. При липса на симптоми много често антигенните тестове са отрицателни. Няма смисъл да ни води страха, системата е подготвена”, подчерта проф. Ангелов.

Той категорично заяви, че не всички имат нужда от „Ремдесивир”. Лекарството се предписва при определена терапия и ако някой не е включен в такава терапия, означава, че той няма нужда от нея, заяви здравният министър.  

Относно случаите на пациенти, които не са приети навреме в болниците, проф. Ангелов обясни, че се проверяват всички сигнали до здравното министерство. Самият той определи като неприемливи подобни случаи.

"Всеки един такъв сигнал и такова действие на колегите някъде, хвърля петно върху цялата система. Аз държа да подчертая, че системата ни работи и нашите лекари, сестри и санитари са достойни за уважение. Да, системата ни не е реформирана. Всички знаем, че една нереформирана система работи трудно, но работи добре. Всички виждате какви са числата и къде сме в Европа, ние сме сърезмерими с доста развити и модерни страни. Нека да не създаваме усещането, че нашата система е лоша", призова той.

На брифинга стана ясно, че е разработен и механизъм за образованието, който ще бъде предложен в близките дни. Според Фандъкова този механизъм ще бъде въведен при интензивен и продължителен ръст на заболелите.