Премиерът Бойко Борисов пристигна на посещение в Пловдив, където инспектира как се съхраняват ваксините. Заедно с него е и здравният министър проф. Костадин Ангелов и вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов.

Борисов посети сградата на РЗИ, където бе разведен от директорът д-р Ваня Танчева-Манчева. Преди около час в Пловдив бе направена доставка от 1100 ваксини. Те ще бъдат разпределени в шест области и ще са за първите медици, които са изявили желание да се ваксинират.

Това бе показано и на премиерът, той се пошегува, че е очаквал камион ЗИЛ, а не хладилник.

„Температурата в хладилника е от 2 до 8 градуса, като така ваксината може да издържи 5 дни, като ние ще я употребим за толкова. Готови са пакетите за всяка болница със спринцовки и всичко необходимо“, коментира Танчева-Манчева.

Здравният министър показа и каретата, която ще бъде дадена на всеки пациент.

„Голяма част от данъците отиват в момента в здравеопазването, така че като говорим, че ваксината е безплатна, това не означава, че не коства много на държавата“, заяви Борисов.

Общо 180 млн. лв. е отпуснало правителството до този момент за закупуването на ваксини срещу COVID-19, подготвят се и допълнителни 50 млн. лв. Увеличава се броят на желаещите да се ваксинират, което е радостно и оптимистично, докладва министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът и здравният министър посетиха РЗИ-Пловдив, където по-рано днес пристигна първата пратка ваксини срещу COVID-19.

Логистиката по разпределението на дозите ваксини за шестте региона в страната е вече в ход. С първия лъч днес ваксини се доставят в София, Пловдив, Бургас и Варна, а през следващите дни и в останалите региони. Министър-председателят Бойко Борисов изрази специално благодарност към Европейската комисия и председателя й Урсула фон дер Лайен за добрата организация и синхронната логистика по доставката на ваксините за всички страни от Европейския съюз. „Сигурен съм, че с помощта на ваксините българските и другите европейските граждани ще можем да преодолеем пандемията“, добави Борисов.

„Готови са пакетите за всяка болница и информационните материали, отбеляза Ангелов. Той изтъкна, че на всеки пациент следва да се поставят две дози от ваксината, след което информационната система, която е подготвена, може да издаде удостоверение на всеки ваксиниран.

Министърът на здравеопазването напомни, че ваксинирането е безплатно и доброволно. Министър Ангелов посочи още, че до този момент отпуснатите от правителството средства за Ремдесивир са около 35 млн. лв. Същевременно на месец се отпускат по 83 млн. лв. в подкрепа на работещите на първа линия. Наред с това по линия на НЗОК средствата за първа линия за месец за общопрактикуващите лекари са 5 млн. лв. и 1,2 млн. лв. за сестрите при общопрактикуващите лекари.

Министърът на здравеопазването напомни още, че правителството отпусна над 22 млн. лв. за дейности на БулБИО. Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, който също беше на място в РЗИ-Пловдив, заяви, че лекарите и медицинските служители от армията също са включени в първата фаза от процеса на ваксиниране.

Здравният министър похвали директорът на пловдивското РЗИ.

„Използвам случаите да я похваля, създава уникална организация в областта“, каза той.