Брюксел. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви на пресконференция след среща на министрите по въпросите на ЕС, която отново отложи решението за започване на преговори със Северна Македония и Албания, като каза, че колективният авторитет на Съюза е под въпрос, цитира думите македонският телевизионен канал “Нова ТВ“
„За съжаление, малка част от държавите-членки не успяха да подкрепят ясното предложение на Европейската комисия за започване на преговори със Северна Македония и Албания. ЕК твърдо вярва, че ЕС трябва да възнагради онези, които са изпълнили изискванията, поставени от самия Съвет миналата година, нашата колективна надеждност е поставена под въпрос, под въпрос са нашето влияние и импулс“, каза Хан на пресконференция.
Министрите на страните-членки решиха днес да отложат решението за започване на преговори със Северна Македония и Албания и обещаха да се върнат към въпроса до октомври тази година.
Официално основната причина за това е „ограниченото време“, което е било на разположение на германския парламент, който има задължението да одобрява решенията за разширяване, въпреки че мнозина считат, че това е липса на политическа воля, тъй като беше предварително известно, че тази дискусия ще се проведе през юни, а до края на юни остава още една сесия на Бундестага.
Франция остава една от страните с най-големи резерви на разширяване.
На днешната сесия Париж заяви, че "все още са необходими задълбочени дискусии" и продължава да настоява, че вътрешните реформи на Съюза трябва да се провеждат преди да се вземат решения за разширяването. Становище, с което комисар Хан не е съгласен. Той каза днес на френския държавен секретар по европейските въпроси, че двата процеса могат да вървят ръка за ръка, каза комисарят на днешната пресконференция.
Въпреки забавянето, всички държави-членки приветстваха горещо споразумението от Преспа днес, каза Хан и изрази увереност, че през октомври ще бъде взето положително решение.
„Аз внимателно изслушах нашите държави-членки и те заявиха, че оценяват високо Северна Македония, така че съм сигурен, че през октомври ще има зелена светлина, каза Хан, отговаряйки на въпроса какви гаранции ще получат Комисията и страните кандидатки, че през октомври, отново няма да бъде отложено решението.
Той също така смята, че трябва да се демонстрира разбирането на вътрешните демократични и институционални процеси на държавите-членки на ЕС, като например Германия, като се споменава процедурата в Бундестага.
Европейската комисия и румънското председателство подчертаха, че е важно споразумението на Преспа да бъде включено в заключенията на раздела за Северна Македония.
Споменаването на споразумението от Преспа в заключенията е важно за държавите-членки и за европейските институции, до голяма степен заради диалога между Белград и Прищина, тъй като много се опасяват, че отсъствието на осезаема награда за Северна Македония за споразумението от Преспа може да окаже лошо влияние върху процеса на преговори между Косово и Сърбия.

Превод и редакция: Юлиян Марков