Жена от врачанско село си е поръчала по телефона от Испания да ѝ бъдат пуснати болнични за пред българския работодател. Тя стимулирала лекарите със 100-200 лв.

Такъв сигнал е подаден в Националния осигурителен институт през юни от "бдителна гражданка".

От НОИ веднага проверили в полицията дали врачанката е напускала страната. Оказало се, че е заминала на 11 май през ГКПП Калотина и се е върнала през летище София на 18 юли.

През това време първо е издаден болничен от МБАЛ от 5 май до 1 юни с диагноза двустранен лумбосакрален радикулит, изискваща хоспитализация за 6 дни.

След това медицински център дал втори болничен с диагноза увреждане на лумбосакралния плексус. Болничните за около 600 лв. са оспорени от НОИ, а жената не е имала възражения.

"Проверявахме дни наред, но тя не бе нито в дома си, нито на работното място, съседи и познати мълчаха и повдигаха рамене на въпроси дали е в чужбина", разказва пред "24 часа" Илиян Петров от НОИ.

Тридневните болнични, които се плащат от работодателите, са се увеличили пък почти двойно през последните 4 г., показва анализ в информационния бюлетин на НОИ.

Именно заради това и бизнесът натиска да спре да плаща вече болничните за първите дни от отпуска още от следващата година. Според фирмите трябва да има изчаквателен период от един до 3 дни, в които болничният да не се плаща въобще.

С 58,5% са се увеличили и болничните с продължителност от 15 до 30 дни, отбелязват експертите от НОИ. С 20% пък са се вдигнали тези между 8 и 14 дни.

През миналата година са платени около 557 млн. лв. за обезщетения по болест, което е с над 195 млн. лв. повече от 2014 г.