Над сто са най-известните родни кръчми в Европа и Новия свят, които гостят българи и чужденци. Най-много сънародници се радват на популярни ястия във Великобритания - близо 20 ресторанта се развиват от наши предприемачи.

В Германия, където също има голяма българска диаспора, работят 14 кръчми.

Бизнес в храненето развиваме още в Испания, Гърция и Белгия, показа справка на "Монитор".

Във Великобритания сънародниците ни похапват шопската салата за 7 евро, кебапчето под 3 евро не може да се намери. Най-много кръчми с родни ястия, познати и в други балкански страни, има в Лондон – 18, и едва един в Ливърпул.

В Германия има цели 14 ресторанта, които предлагат традиционна българска кухня. 4 от тях се намират в столицата Берлин, един във Франкфурт и един в Мюнхен, а останалите са разпръснати из цялата страна. Любимите мусака и сармички радват жители и гости на градовете на различни цени. Порция сарми е 5.90 евро, а мусаката 9.80 евро.

В Австрия ресторантите са два, разположени в столицата. В един от тях част от менюто е написано и на български език. Една от офертите предлага отбелязване на празник с роднини или колеги. За празничната вечер ресторантът излага бюфет тип "шведска маса", като в случай че остане храна, то тя може да се вземе вкъщи. Има и традиционна българска питка.

Другото заведение е кафе-ресторант, а като лого на страницата може да се види гербът на столицата ни. Сайтът му може да се разглежда на немски, английски и български. Супите струват между 3.50-4.00 евро, а сачовете стигат над 20 евро. Кюфтетата са по 2 евро, а 3 кюфтета или 3 кебапчета струват 6.50 евро. Салатите са до 8 евро, като някои струват и под 6 евро. От тях най-скъпа излиза "Асорти", която за 700 г е 11 евро. Шопската салата е 4.50 евро. Предлагат се и пърленки за 2.50 евро.

На Иберийския полуостров родната диаспора се храни в родни ресторанти в Испания, където има осем заведения. В нашенска кръчма във Валенсия често се предлага обедно меню за 8 евро, което включва салата, супа, основно ястие, напитка, хляб, десерт или кафе.

В Италия ресторантът е един, като той е разположен в столицата Рим. Интересното при него е, че всъщност е пицария на наша сънародничка, която предлага италиански деликатеси.

Български ястия се предлагат и в Холандия, където нашенски 2 заведения има само в Хага. Едно от тях е кафе-бар, като отзивите за него в интернет са основно от българи. Другото е ресторант, в който персоналът е от българи, като в отзивите хората хвалят мястото за вкусната храна, но се учудват на това, че не може да се правят отделни сметки по стар обичай, а трябва масата групово да плати.

В страната на шоколада - Белгия, също обичат да похапват и български вкуснотии. На територията й се намират 3 ресторанта с нашенска кухня - в Лиеж, Ланакен и Синт Йост де Ноде. В някои от тях се предлагат специализирани менюта - за деца и възрастни. Цената на детското меню е 18 евро, като в него влизат напитка, порция кюфтета или кебапчета, а за десерт се предлагат сладолед или палачинки.

Чешката бира с родна класика кюфтета и шопска салата има само на едно място - златна Прага. Порцията кюфтета с гарнитура пържени картофи и лютеница е на цена от 109 крони (около 4 евро), а шопската салата за 49 крони (2 eвро).

В полските Лодз и Варшава имат по един български ресторант. Варшавският носи красивото име на едно от най-големите богатства на България - розите. Кебапчетата в него струват 34 злоти или около 7 евро. а шопската салата 25 злоти или 6 евро.

В съседна Гърция ресторантите са четири, разположени в Атина. Два от тях се намират близо до Националния археологически музей. В ресторанта, носещ името на страната ни, шопската салата се продава за 4 евро. Мусаката пък е 5 евро. Предлагат се и различни ястия с месо като пилешки хапки, пиле с ориз и карначета. Разбира се, кюфета и кебапчета също се предлагат за 1,50 евро едното. Към менюто има и морски деликатеси, които струват между 7-9 евро.

Ресторант "Хъшове", който също се намира в гръцката столица, е лесно откриваем, тъй като на входа му на няколко места може да се види изписано на български името на кръчмата.

В Сърбия и Хърватия наши кръчми няма. Там обаче в много заведения се предлагат основно местни ястия, които са близки до българските. Румъния нашенски ресторанти също няма, но за сметка на това в столицата Букурещ може да се насладим на френски, италиански, китайски, японски и индийски ястия.