Първата страна в Европа, която ще облекчи ограничителните мерки срещу COVID-19, е Австрия.

Процесът ще е постепенен и ще бъде съпътстван със засилен контрол и нови стратегии за извършване на тестове. От няколко дни увеличаването на новите случаи на заразени е доста под пет процента, стабилен е и броят на хоспитализираните болни.

На пресконференция министърът на образованието Рудолф Аншобер и изрази задоволство от постигнатия успех, но допълни, че това е само първият етап, окончателният резултат предстои, което налага строго спазване на всички ограничения. Предвиденото след католическия Великден разхлабване на мерките бележи втората фаза на борбата с вируса: общественият транспорт ще може да се ползва свободно, но носенето на маски ще е задължително.

Отворени ще бъдат магазините с площ до 400 квадратни метра, както и магазините за строителни материали, градински и стайни растения, като в малките магазинчета до 20 квадратни метра ще влиза само по един купувач. Навсякъде в търговските обекти носенето на маска също е задължително. След първи май се предвижда да отворят фризьорските салони, а от средата на май да заработят и заведенията за хранене.

Въпреки строгия контрол, който правителството налага, резултатите от новите мерки могат да проличат от статистическите данни по-късно, тъй като симптомите на заболяването се проявяват няколко дни след заразяване. Правителствената стратегия е да се пристъпи към по-бързо тестване, телефонното приложение "Стоп корона" на Австрийския червен кръст също ще допринесе за регистрация на контактите и ограничаване на заразените. Апликацията е доброволна и до момента е свалена от повече от 200 000 души, пише "24 часа".

Новата стратегия предвижда и засилено тестване на пациенти в болници, старчески домове, на работещи в обслужващите ги фирми и на служители в супермаркетите. Постепенно болничните заведения ще се посветят в по-голяма степен на другите болни, ще се извършват отложените операции.

Регистрираното от кардиологичните клиники намаляване на инфарктите с 40 процента може да се дължи на нерегистрирани инфаркти, получени вкъщи, което увеличава опасността от летален изход. В момента австрийските болници разполагат с 20 000 свободни легла, предназначени за болни от COVID-19, но данните не сочат тенденция към повишаване броя на хоспитализираните. Това позволява част от леглата да бъдат предназначени за пациенти с други заболявания.