Имате нашата подкрепа! Редовните парламентарни избори са начинът всеки гражданин да изрази своето мнение. Това заяви президентът на ЕНП Доналд Туск пред председателя на ГЕРБ и министър-председател на България Бойко Борисов, цитиран от пресцентъра на Министерския съвет.

Двамата се срещнаха в Брюксел преди началото на втория ден от заседанието на Европейския съвет. Борисов и Туск се обединиха около мнението, че кабинетът постигна важни успехи както за страната, така и за европейската интеграция на Западните Балкани, а политиките на правителство могат да гарантират устойчиво развитие на България.

Борисов проведе важна среща, ето какво се реши

Според президента на ЕНП Доналд Туск именно системните партии като ГЕРБ имат нужния капацитет, опит и разум да преведат страните си през кризата. Туск поздрави Борисов и за победата на ГЕРБ на провелите се частични местни избори.

Двамата коментираха и пакета от мерки за възстановяване, чрез които да се преодолеят последиците от COVID-19 върху икономиките и обществата на държавите членки на ЕС. Те изтъкнаха и големия принос на ЕНП в изготвянето на спасителния план. „Ето защо семейството на ЕНП е най-голямото и най-силното“, обединиха се Борисов и Туск.

Председателят на ГЕРБ и президентът на ЕНП обсъдиха и първия Доклад на ЕК за върховенството на закона в целия Европейски съюз. Премиерът Борисов изтъкна, че докладът е обективен и отразява усилията на страната ни за борба с корупцията. Бойко Борисов подчерта, че България ще изпълни всички препоръки на Венецианската комисия и ЕК за реформи в съдебната система.

А Туск сподели кратко какво са обсъдили с премиера Борисов в профила си във Facebook.

В същото време Комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи разпространи отговорите на българските власти на 29 въпроса, зададени писмено от евродепутати от различни политически групи.

В отговорите си българската прокуратура отбелязва, че в последните две години е предприела действия за налагане на закона, невиждани от 1989 г. насам. Отчита се, че за първи път в последните десетилетия са били повдигнати обвинения на действащи министри и зам.-министри, наред с търсенето на наказателна отговорност и на други предполагаеми закононарушители, сред които са изброени Васил Божков, Цветан Василев, Пламен и Атанас Бобокови, Вълчо и Маринела Арабаджиеви, Николай и Евгения Баневи, Миню Стайков. Посочва се, че до края на миналата година е било иззето имущество за над три милиарда лева, за което има съмнения, че е придобито незаконно.

Прокуратурата заявява, че образува разследвания единствено съобразно закона, както и че изявленията на политици за избирателност и неравенство в това отношение са пряк опит за намеса в независимостта на държавното обвинение. Политическият и медийният натиск могат да попречат на работата на прокуратурата и да създадат истинска заплаха за наблюдението над върховенството на закона и за върховенството на закона в България, се посочва в отговорите.

Уточнява се, че по разследването у нас, открито по публикациите на испанското издание "Периодико", се очакват данни от испанската страна, пише novini.bg. Добавя се, че досега испанската страна не е предоставила възможност за пряка връзка между българските и испанските прокурори по случая, а това искане е било поставено от испанските представители, за да запознаят българските си колеги с данни от хода на следствието.

Прокуратурата съобщава, че не е приключила проверката на разпространените в медиите звукозаписи, за които се предполага, че са с гласа на премиера Бойко Борисов. Уточнява се, че се проверяват истинността на записите, както и съмненията за извършено престъпление.

Прокуратурата поднася извинения за съобщението, че закритото заседание в ЕП през август, посветено на нашата страна, е било описано в нейно съобщение като инициатива на българския главен прокурор. Уточнява се, че това е недоразумение, допуснато от пресслужбата на българската институция.

В отговорите на въпросите до изпълнителната власт се посочва, че правителството не ограничава по никакъв начин свободата на словото в страната. Допълва се, че заплахите срещу журналисти и срещу всеки друг у нас подлежат на проверка от МВР и прокуратурата.