С екипа ми работим по конституционна жалба срещу Изборния кодекс. Няма как да остана безразлична към посегателството върху изборните права на българите. Това заяви омбудсманът Мая Манолова пред журналисти в Народното събрание. Думите ѝ са във връзка с промените в Изборния кодекс, приети късно снощи.

Тя посочи, че изчаква момента, в който тези текстове ще бъдат обнародвани.

„Ще пусна конституционна жалба. Това е 13-ата поправка в Изборния кодекс и всяка следваща отнема още и още права. Като започнем от отнемането на правото на избор на кметовете на малките населени места, посегателствата върху преференцията“, аргументира се Манолова.

По думите на омбудсмана с приетите промени се премахва съдебният контрол върху всички актове на избирателните комисии. „Достижение, което съществуваше в кодекса. Сега реално хората се лишават и от право на защита и от право на съдебен контрол върху актовете на ЦИК и на местните комисии. Подсъдността също се променя. Абсурдът решение на ЦИК да се обжалват в местни административни съдилища наистина е огромен. Нарушават се основни конституционни принципи“, заяви Манолова.

Тя подчерта, че в Изборния кодекс, изготвен под нейно ръководство, се е дало право на гражданите да гласуват преференциално. „Той даде възможност на гражданите да избират кметове на малки населени места и районни кметове. Той даде възможност на българите зад граница по един облекчен режим да образуват избирателни секции. Всички тези права вече са отнети на хората. По този кодекс всички актове на избирателните комисии се обжалваха. Имаше съдебен контрол от ВАС. Този кодекс за първи път създаде постоянна ЦИК, която сега виждаме как НС нарушава закона като отказва да замени със следваща, така както е написано в разпоредбите на кодекса“, заяви Манолова.

На въпрос дали би призовала президентът Румен Радев да наложи вето върху Изборния кодекс, Манолова заяви: „Смятам, че президентската институция е достатъчно автономна сама да взима своите решения. Не се нуждае от моите призиви. Това, което ще направя, е да използвам собствените си правомощия в пълен обем. Едно от тях е да кажа какво е мнението на защитника на гражданите по недемократичните промените в кодекса. Казвам ясно – този кодекс, тези промени в кодекса отнемат права на българските граждани“, допълни Манолова.