Бром в чая, сапунки в спалното, с четки за зъби в тоалетната, медузи в лещата…

За жените това вероятно нищо не говори, но за онези мъже, прехвърлили 35-те, навява спомени.

Да, помни ги всеки, който е карал задължителна военна служба: самонараняванията за отпуска, извращенията...

Защо в България въпросът за връщане на наборната служба непрекъснато излиза на дневен ред?

Зададат ли се избори - темата изскача от цилиндъра. Най-често от цилиндъра на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, който е и настоящ министър на отбраната.

Според него, възстановяването на наборната военна служба e абсолютно задължително, тъй като на практика армията няма резерв и ако сега се случи нещо и се наложи да се мобилизират младите хора (между 18 и 30 години), те ще се окажат "пушечно месо" и "лесни мишени".

Освен това младите трябвало да "бъдат възпитавани в дух и умения, а не на джендъри".

Военният министър смята, че използваните досегашни аргументи срещу връщането на наборната казарма "вече не важат", тъй като много страни от ЕС и наши съседки са върнали наборната служба, а в някои никога не е била отменяна.

Редовната военна служба: скъпа и безсмислена

Много са доводите, че връщането на казармата е безсмислено. Най-прагматичният от тях сочи, че наборната служба е скъпо нещо, може би дори по-скъпо от професионалната армия, но за сметка на това наборните войници не допринасят за бойните способности, защото обучението на един войник, работещ с модерна техника, трае години.

В предишния парламент Каракачанов като депутат внесе проектозакон за връщане на наборната служба. Тогава военните експерти на Министерството на отбраната бяха стигнали до извода, че очакваните разходи за един наборен войник са 2235.98 лв. на месец, докато за професионалните военнослужещи са 1396.77 лв. на месец.

Според данните на Националния статистически институт, през 2000 г. в България са родени 38 082 момчета. Ако три четвърти от тях по различни начини и причини се отърват от служба, в казармата ще влизат около 10 000 годишно, а това прави близо 270 млн. лв. допълнителни разходи, пише "Дойче веле".

Реалната сума ще е в пъти по-висока, защото военните занимания са скъпо удоволствие. За сравнение бюджетът на България за отбрана през 2019 г. е 1,839 млрд.лв., но тези пари не стигат и армията е пред колапс.

От няколко години насам в България се провеждат курсовете по военно обучение, за които обикновено има повече желаещи, отколкото са местата. В държави като САЩ армията разчита на резервисти, които се привличат по много начини - например плащане на таксата за образование и стипендии. Други бонуси са по-лесно започване на работа в полицията и в държавни учреждения. Това не би решило изцяло проблема в България, но би било добра мотивация за попълване на резерва – особено ако при подписването на договор резервистът получава и по-висока сума. Все още много хора напускат армията, тъй че вдигането на заплатите, заедно с други придобивки, като жилища и детски градини, също биха задържали част от напускащите.

Военните порядки от времето на НРБ все още не са си тръгнали от празните казарми. За това свидетелстват младежи, преминали през доброволните обучения в последно време. При приемането им, по вековна традиция, са ги чакали купчини с дрехи и кубинки, от които е трябвало да изровят размера си. Въпреки краткия срок на курса от един месец, денят им е минавал във висене на плаца и чакане с часове на камион за разтоварване. И прочие други занимания, традиционни за наборната служба.