НАП надуши кеш покупка за 7 650 748 661 лева. Законът уж беше друг?

НАП надуши кеш покупка за 7 650 748 661 лева. Законът уж беше друг?

Заради открити само за два месеца стотици случаи на плащания на големи суми в брой за стоки и услуги Национална агенция за НАП напомни, че съгласно действащото законодателство в страната суми в размер на и над 10 000 лв. трябва да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка.

Поводът за напомнянето е резултатът от извършения от приходната агенция подробен анализ на предаваните по дистанционната връзка между фискалните устройства и сървъра на НАП данни от документи за продажби и сторно операции в периода 17.06.2020 г.-17.08.2020 г.

Установено е, че от средата на юни до средата на август са издадени 2620 фискални и системни бона за продажби, платени в брой на стойност на и над 10 000 лв., без същевременно да е издаден сторно фискален или системен бон към тях и без стопанисващото фискалното устройство задължено лице да е вписано в регистъра на обменните бюра и да извършва сделки с чуждестранна валута в наличност, което би го освободило от поставения от закона праг.

От 2620-те случая 598 са за суми в диапазона от 10 000 лв. до 20 000 лв., а 15 - от 1 000 000 лв. до 7 650 748 661 лв. Простата сметка показва, че при повече от 2000 случая са платени в брой суми между 20 000 лв. и 1 млн. лева.

Нарушенията са извършени от над 480 задължени лица в близо 70 вида търговски обекта, сред които такива за търговия на едро и дребно с хранителни стоки и с некласифицирани другаде стоки или услуги, изтъкват от НАП.

Неспазване на изискването за прага от 10 000 лв. при разплащания в брой е установено и в ресторанти, хотели и закусвални, както и в обекти за тютюневи изделия, алкохол и безалкохолни напитки, при продажба на автомобили и мотоциклети, предоставяне на медицински услуги и др.

НАП обръща специално внимание на бизнеса, за предвидените в Закона за ограничаване на плащанията в брой значителни санкции за лицата, които извършат или допуснат извършването на нарушения с разплащания в брой.
На физическите лица се налага глоба в размер 25 на сто от общия размер на направеното плащане, а юридическите лица подлежат на имуществена санкция в размер 50 на сто от общия размер на направеното плащане.

Икономическите оператори, отбелязва НАП, следва да имат предвид също така, че в НАП се получават данни на всеки 5 минути за всички издадени фискални и служебни бонове за продажби, регистрирани и отчетени чрез фискалните устройства и Интегрираната автоматизирана система за управление на търговската дейност и че приходната агенция има възможност да извършва своевременен анализ на получената информация и данъчен контрол.

Напишете коментар
captcha

Виж още

През 2023 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и
Празничен брънч ще се проведе в хотел  DoubleTree by Hilton Plovdiv .
Възможностите за откриване на директни авиолинии от Пловдив до италианските
Българската общност в Австрия се обяви за откриването на директни полети от
През последните 2-3 години заплащането на автомонтьорите в България се е
Световното богатство е около 480 трилиона долара. Милиардерите притежават около