В българския парламент влезе и темата за 5G мрежата. В сряда народните представители гласуваха на второ четене поправки в Закона за устройство на територията.

Депутатът Павел Шопов („Атака“) обаче привидя в част от промените конспиративно прокарване на 5G-технологията, за която имало много поляризирани мнения.

„Ако тази мрежа има значение и улеснява може би гражданите, тя има и съвсем друго, много негативно влияние върху здравето на хората. И сравнението, което се прави, е, че хората всъщност се намират като в микровълнова печка. Такива са излъчванията, които се създават, и една от теориите за коронавируса Covid-19 е, че по-силно и по-тежко е влиянието (това е теория, разбира се) там, където има 5G-мрежа. Ето защо излизам и заявявам моето негативно отношение към този текст. Той минава много набързо, много криминално, както се прави много често в такива случаи. Не се подлага на широко обществено обсъждане и знание на хората, тъй като вносителите са наясно, че ще има много негативно отношение към него“, заяви Шопов.

Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“ обаче успокои в реплика: „Истината е, че този текст не се отнася за 5G-мрежата. Нещо повече, по мое предложение беше направена специална алинея, която да забрани промяната от едно поколение към друго на мрежите без изрично утвърждаване на новата технология от КРС (Комисия за регулиране на съобщенията). Т.е. имаме една спирачка и една бъдеща гаранция преди внасянето на тази технология (нали знаем, че в България няма никъде клетка 5G) - да мине през съответните компетентни държавни институции и да има ясно послание към хората, какво се внася, какви са вредните или пък полезните въздействия, има ли някакво влияние върху здравето. Не може незабелязано да бъде внесено 5G на база на тези текстове. Това искам да ви гарантирам.“

Дали Павел Шопов наистина се успокои от казаното, не стана ясно, но той не взе думата за дуплика.

Александър Ненков от ГЕРБ пък заяви, че те подкрепят поправките.

По думите му безспорно човешкото здраве е най-важно.

В случая обаче се давало административно облекчение само за съществуващите предавателни устройства - при нужда от ремонт и подмяна.

„Когато се касае за някакъв нов вид технология, тогава наистина със „спирачката“, която ние подкрепяме, направена от г-н Веселинов – именно КРС дава това съгласуване, да няма никаква друга възможност да се изгражда т. нар 5G-система, без това да бъде подложено на сериозен обществен дебат в обществото...“, коментира още Ненков.

Не било истина и че текстовете се прокарвали бързо и без обсъждане. Напротив, това ставало в продължение на много месеци и след срещи със заинтересованите страни.

„Що се касае до това, че се наслагва идеята, че едва ли не това е подготовка за влизане в сила на някаква нова технология – 5G или каквато и да била друга, това не е вярно, защото, нека да не заблуждаваме обществото, дебатът за 5G – така наречената система, тепърва предстои. Това е нещо, което... операторите още дори нямат и честотата, на която да излъчват и да изграждат тази система. Тука говорим само за строителната част от съществуващата мрежа и как да облекчим тази процедура. Защото все пак да не забравяме, че по-голям процент от територията не е покрита даже от съществуващата 4G в момента система. Така че много от антените в момента работят на 2G, 3G и естествено, че ние трябва да дадем възможност... хората очакват да имат добър достъп до интернет и пренос на данни. Така че, естествено е, тази поправка ще подпомогне и подобряването на същестуващата мрежа, без изобщо да говорим за някакъв нов вид технология. Още повече че когато пък говориме за 5G, тепърва се чака решение на Европейската комисия и регламент, с който да се приемат определени правила, които всичките европейски държави трябва да спазват. Така че ние сме още много, много далеч от въвеждането на някаква 5G-технология“, добави Александър Ненков.

Заради страх, че 5G разпространява коронавируса, село взе служители за заложници

Всеки пети българин смята, че Бил Гейтс ще го "чипира"! 5G - другият страх