Помощ през банкови кредити както за бизнеса, така и за изпаднали в нужда от пари физически лица ще са двете главни мерки на кабинета. За тях се отделят общо 700 млн. лв. като банкови гаранции.

Те бяха обявени във вторник от премиера Бойко Борисов, след като в “Държавен вестник” бе обнародван и Законът за извънредното положение.

Помощ през банкови кредити както за бизнеса, така и за изпаднали в нужда от пари физически лица ще са двете главни мерки на кабинета. За тях се отделят общо 700 млн. лв. като банкови гаранции.

Българската банка за развитие се капитализира с 500 млн. лв., благодарение на които бизнесът ще може да ползва кредити в размер на 2,5 млрд. лв. от търговските банки, посочи Борисов.

На хора, които са изпратени в принудителен неплатен отпуск, пък ще се отпускат безлихвени потребителски кредити до 1500 лв., обяви още министър-председателят. Условие е тези хора да не са съкратени, за да могат след края на извънредното положение да върнат взетите заеми. За целта правителството ще гарантира пред банките с 200 млн. лв., изброи премиерът.

“Две са големите мерки - едната е портфейлните гаранции през банката за развитие в помощ на бизнеса, а втората - тези 200 милиона за отпускането на необезпечени кредити на физически лица в неплатен отпуск”, каза и министърът на финансите Владислав Горанов.

И бизнесът, и хората могат да стигнат до тези пари през търговските банки, обясни той. ББР вече е изготвила и програма за двете мерки.

Мерките на БНБ, ББР и европейския банков орган не предполагат в следващия месец да има предоговаряне на кредити и събиране на такси от банките. Иначе обичайната банкова дейност струва нещо, коментира още Горанов на въпрос дали търговските банки няма да печелят от такси върху документите за специалните кризисни кредити.

Подпомагането за хората, които са загубили работата си, ще е през социалната система и те ще си ползват обезщетенията за безработица, посочи още Горанов. Няма да има промени и при плащането на социални помощи за хората, които са на такава издръжка.

Патронажната грижа се разширява с 12 хил. души, а има готовност и да се раздадат до 1500 тона в хранителни пакети, посочи пък социалната министърка Деница Сачева.

По схемата за подпомагане на заплатите в затруднените сектори, при която държавата поема 60% от заплатата, а работодателят 40 на сто, ще бъдат отделени 1 млрд. лв., каза още Борисов. (Кои сектори ще имат право на това подпомагане - виж на 2-а стр.)

“Който не си е внасял осигуровките, ще получава по-малко по тази схема. Ако готвач е на 200 лв. официално, а реално взема хиляди, ще е така”, отсече министър-председателят.

600 млн. лв. оставя бюджетът в бизнеса, като отлага плащането на данъците до 30 юни, посочи още Борисов. С извънредното законодателство бе отложено плащането на корпоративния данък. ДДС се плаща от хората и не е облекчение за бизнеса, същото важи и за осигуровките, обясни Владислав Горанов на въпрос дали е възможно държавата да направи и тази отстъпка на бизнеса.

Отговорност на работодателите е да съхранят хората си. Допреди месец искаха да внасят хора откъде ли не и да им строим къщи, защото нямаха работници. Нека сега опитат да запазят хората си, каза още финансовият министър.

“Всички малко ще редуцираме, за да си запазим работниците”, допълни го Бойко Борисов.

“4,5 млрд. лв. отделяме засега. Ако трябва още, ще дадем още, но самата практика ще ни покаже къде има нужда”, допълни премиерът.

“Спомнете си за Коледа и Нова година какви бяха цените на кувертите в зимните курорти. Толкова ли обедняха за месец в зимния туризъм? Апелирам към бизнеса да запазим заедно работниците и те след това пак ще ви дадат тези големи печалби”, обърна се той към работодателите.

500 млн. лв. ще бъдат дадени и за увеличените разходи за заплащане на труда на лекарите, полицаите и военните, обяви Борисов.

Загубите на икономиката ще са ясни в края на месеца, обясни той. Вече се съветвал с икономисти как да се задържи икономиката работеща. Освен това по сектори и браншове щели да се обсъждат спасителни мерки. Борисов даде за пример летния туризъм, тъй като сезонът на зимния така или иначе бил приключил и тези бизнесмени имали “мазнинка”.

IT индустрията и автомобилният клъстер се подготвят да започнат производството на апарати за обдишване и респиратори, обяви още министър-председателят. Заводите, произвеждащи авточасти, се очаква да са сред най-пострадалите от кризата заради затварянето на фабриките на големите автомобилни производители.

Със собствен пакет в подкрепа на бизнеса излезе и столицата. Кметът Йорданка Фандъкова ще създаде икономически съвет, който да подпомогне общината в предприемането на мерки за подкрепа на малкия и средния бизнес. Освен обявените вече мерки - освобождаване на бизнеса от такса тротоарно право и от наем на общински обекти, чрез гаранционния фонд ще се обезпечат за срок от 2 г. 80% от кредитите на малки и средни предприятия. Средствата за тази мярка са 1 млн. лв.