За всеки родител е ясно, че от първостепенно значение е в какво училище ще попадне детето му след 7-ми клас. За т.нар. "добри" училища подготовката започва още от началото на предходната учебна година, ходи се на частни уроци, дават се пари...

В крайна сметка в какво училище ще влезе отрочето, зависи от постигнатите резултати на изпитите. Но преди те да са факт, родителите обстойно проучват учебните заведения и техния имидж сред обществото. И... насочват към предпочитаните от тях кандидат-гимназиста, а пък дали той ще "влезе" точно там, зависи само от него...

На база на резултатите от задължителния за всички ученици зрелостен изпит по български език и литература в 12 клас, на който тази година се явиха близо 53 хил. ученици, "Дневник" направи класация на 100-те учебни заведения, чиито възпитаници са постигнали най-високи резултати. Използвана е информация на Министерството на образованието за близо 1000 училища в цялата страна, публикувана в поддържания от Държавната агенция "Електронно управление" национален портал за отворени данни.

Усреднени резултати от изпита по области могат да се видят в интерактивната карта в началото на статията. При посочване на областта с мишката се показват данни за броя училища в областта, колко ученици са се явили на изпита и какъв е средният им успех. Само една област има среден успех "Много добър". Това е столицата, където образователното министерство отчете и най-много високи резултати. Анализът на ведомството показа, че за цялата страна тази година слабите оценки се увеличават, а отличните намаляват.

В 13 области средната оценка е между 4 и 4.50, а в 14 - между 3.5 и 4. Средният резултат е 4.06, което по официални данни е най-слабият среден резултат, от откакто се провеждат матури - от 2008 г. насам.

Очаквано предвид резултатите от последните години една трета от училищата в класацията с най-високи резултати по български език и литература са в София - общо 35, като сред първите 20 преобладават гимназиите с изучаване на чужди езици. Следва Пловдив със седем образователни институции в стотицата, Варна - с 5, Бургас и Русе - с 4, Велико Търново, Плевен и Стара Загора - с 3. Две области в страната - Кюстендил и Търговище, изобщо не се класират сред най-добрите. В списъка има 12 частни училища.

За да бъде направена класацията на училищата, данните са усреднени на база броя явили се ученици във всяко училище и средния успех на училището. Търсачката в таблицата позволява допълнително филтриране на информацията.

Подредбата носи условности, доколкото показва успеваемост на изпитите, и не е задължително белег за това, че в училищата се преподава на много високо ниво български език и литература. Трябва да се има предвид също, че все още немалко от учениците ходят на допълнителни частни уроци при подготовка за матурите.

Според Закона за предучилищното и училищното образование само учениците, които вземат успешно и двата задължителни изпита, могат да продължат образованието си в университет. Останалите получават удостоверение за завършен втори гимназиален етап на средно образование, което дава право на професионално обучение. Те имат право да се явяват допълнително на изпита до успешното му преминаване.