Лекар от Спешна помощ разкри как може да изглежда кардиограмата на пациент по време на тежък инфаркт. Той публикува и снимка в една от специализираните групи във Фейсбук.

"Вашите предположения", пита своите колеги специалистът. В коментар под снимката всички лекари познават картината на остър, миокарден инфаркт.

Да, синдромът на разбитото сърце съществува и е опасен също като инфаркт

Повечето твърдят, че това е почти неспасяем случай.

"Да не си на мястото на пациента! От утре постно", пише лекарка от Бърза помощ.

Инфарктът обикновенно протича с ясно изразразена симптоматика. Тя се изразява с гръдна болка, която се пренася към лявото рамо и лявата ръка. Болката е остра и може да продължи повече от 30 минути, може да е съпроводена със задух, загуба на съзнание, спад на артериалното налягане и забавен пулс.

Това са познатите на повечето хора традиционни симптоми  съпровождащи инфаркта. Има и една немалка подгрупа от хора, около 20 - 30 процента, които имат различни симптоми или изобщо нямат  симптоми.  Най-често към тези 20-30 % спадат  жените и хората с диабет, но това може да се случи на всеки.

Някои от необичайните симптоми са необяснима умора, задух и/или дискомфорт в гърлото, шията, челюстта или единият от крайниците. Киселините в стомаха също могат да предхождат инфаркт.

Доц. д-р Кирил Карамфилов: Жените в менопауза са по-уязвими от сърдечни болести, отколкото мъжете

Хората си мислят, че сърдечният удар трябва да бъде болка в лявата част на гръдния кош, но това не е остра болка, а по-скоро дискомфорт, чувстван в центъра на гръдния кош с притискане или стягане.

Телевизията и филмите показват инфаркта като очевиден факт, и поради тази причина не е изненадващо, че по-рядко срещаните симптоми могат да останат незабелязани при сърдечен удар.

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!